Bie bora e parë në Kosovë, kështu do të jetë moti sot - Lajme - Kosova Sot
Bie bora e parë në Kosovë, kështu do të jetë moti sot

Bie bora e parë në Kosovë, kështu do të jetë moti sot

Gjatë vikendit do të mbajë mot i vranët dhe i ndryshueshëm, bënë të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Sonte parashihet të ketë riga shiu derisa nesër pritet të ketë reshje shiu të intensitetit mesatar. Në viset malore reshjet e shiut kanë mundësi të jenë të përziera me borë.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-7 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihet të lëvizin nga  8-14 gradë Celsius.

Shtypja atmosferike mbetet e ulët nën vlerat e normales. Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe verilindja,  shpejtësia e së cilës mund të arrijë deri 11m/s.

Sot që nga orët e hershme të mëngjesi ka filluar të bie bora e parë në gjithë vendin. Bora mund të vërehet më shumë në vende rurale, ndërsa në kryeqytet, po bie me një intensitet më të ultë.


(Kosova Sot)

11 orë e 4 minuta më parë
18/09/18