Theresa May deklarohet mbi vendimin e Trump-it për Jeruzalemin - Lajme - Kosova Sot
Theresa May deklarohet mbi vendimin e Trump-it për Jeruzalemin

Theresa May deklarohet mbi vendimin e Trump-it për Jeruzalemin

Kryeministrja britanike Theresa May nuk u pajtua me vendimin e Trump, raporton “Al Jazeera”.

“Ne besojmë se është e padobishme në lidhje me perspektivat për paqe në rajon… Ambasada britanike në Izrael është e vendosur në Tel Aviv dhe ne nuk kemi plane për të lëvizur atë,” tha ajo në një deklaratë për gazetarët.

Jeremy Corbyn, kreu i partisë Laburiste në Mbretërinë e Bashkuar, e quajti njohjen e Trump’it për Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit si “një kërcënim i pamatur për paqen”.

“Qeveria britanike duhet ta dënojë këtë akt të rrezikshëm dhe të punojë për një zgjidhje të drejtë dhe të besueshme të konfliktit”, tha ai në një postim në Twitter.

(Kosova Sot)

3 orë e 21 minuta më parë
18/10/18