10 ndërtesat me te çuditshme ne bote! - OK KIDS - Kosova Sot
10 ndërtesat me te çuditshme ne bote!

10 ndërtesat me te çuditshme ne bote!

Stili, forma por edhe materiali me të cilin ato janë ndërtuar i bën këto ndërtesa të jenë ndër më të cuditshmet në botë. Nga Kina në SHBA, shihni dhjetë ndërtesat më të veçanta në botë. Kjo është një listë që tregon shumëllojshmëri e bukurisë arkitektonike anembanë globit dhe ku mund të shikoni objekte dhe ndërtesa të mahnitshme.

 

10.Kulla Hashtag (Seul, Korea e Jugut)

Image

 

Firma daneze e arkitekturës, Bjarke Ingels Group, ka një ndërtesë shumë interesante që përshkohet nga kullat që janë të lidhura me ura. Ajo është e vendosur në Seul. Urat janë në një lartësi prej 70 metrave dhe 140 metrave, në majë të të cilave është një kopsht.

 

9. Ndërtesa Elefant (Bangkok, Tailandë)

Image

 

Ndërtesa Elefantit është një nga ndërtesat më të njohura të Bangkok. Ky atraksion u hap në vitin 1997 dhe ka 32 kate. Në dy kullat gjenden zyrat, ndërsa pjesa tjetër e ndërtesës është me apartamente luksoze. Ndërtesa është ndërtuar për nder të kafshëve të cilat tajlandezët në të kaluarën i kanë përdorur për të mbrojtur mbretërinë e tyre.

 

8. Ndërtesa Ren (Shanghai, Kinë)

Image

 

Ndërtesa Ren është krijimi arkitektonik i komplotit. Projekti ishte një propozim për një hotel, sporte dhe Qendra Konferencash për Expon Botëror të vitit 2010 në Shangai. Ndërtesa është konceptuar si dy ndërtesa që të bashkohen.

 

7. Ndërtesa Svastika ( kryq i thyer, simbol i nazizmit),  Kaliforni, SHBA

Image

 

Kjo është ndërtesë i përket Marinës Amerikane në Coronado, Kaliforni. Është ndërtuar pa qëllim në formën e një svastika (kryqi të thyer). Tani, për shkak të skandalit publik, do të shpenzohen 600.000 dollarë për të ndryshuar formën e ndërtesës.

 

6. Muzeu Kombëtar (EBA)

Image

 

Kjo ndërtesë në formë krahësh është e vendosur në ishullin e Saadiyat, Abu Dabi, Emiratet e Bashkuara Arabe. Ky do të jetë muzeu i parë në ishull që tregon historinë, kulturën, dhe transformimin social dhe ekonomik të Emirateve.

 

5. Ndërtesa vallëzuese (Republika Çeke)

Image

 

Shtëpia vallëzuese ose " Fredi dhe xhenxhefil " është vendosur në Pragë, Republika Çeke. Kjo është një kryevepër e arkitekturës mahnitëse , e cila ka vet bukurin e saj romantike. Nuk është diçka aq e ëmbël pasi që ndërtesat janë në përqafim njëra-tjetrës! Ajo ishte projektuar nga Vllado Milunic në bashkëpunim me Frank Gehry , ajo është një ndërtesë me stil të mahnitshëm, e cila u bë një simbol i qytetit.

 

4. Ndërtesa Cor’ (Miami, Florida, SHBA)

Image

 

Ndërtesa Cor kombinon hapësirën e banimit dhe punës nëpërmjet zbatimit të teknologjive ekologjikisht miqësore, duke përfshirë turbinat me erë, panelet fotovoltaike. Kostoja e apartamenteve elegante dhe të rehatshme varion nga 400.000 dollarë në 2 milion dollarë.

 

3. Kulla prej druri (Vancouver, SHBA)

Image

 

Ideja e ndërtimit të një kulle prej druri, duket shumë radikale dhe e pabesueshme. Por për arkitektin Michael kjo nuk është e cudtishme sepse ndërtimi i gjelbër ka dy avantazhe të mëdha mbi betonin dhe çelikun - është eko-miqësor dhe ka kosto-efektive.

 

2. Ndërtesa në formë monedhe (EBA)

Image

 

Firma për investime dhe pasuri të patundshme në Abu Dhabi ekziston për të sjellë para. Prandaj, ajo është ndërtuar në formën e monedhave gjigante. Ajo ka 23 kate dhe 12 ashensorë me shpejtësi të lartë, zyra, kafene, dy salla lutjeje dhe dy salla për ushtrime. Kjo është kulla e parë rrethorë në botë.

 

1.Ndërtesa në formë veze (Kinë)

Image

 

Kjo strukturë e bukur e njohur si "veza" është Qendra Kombëtare e Kinës për Performimin e Arteve. Ky objekt është i zhytur në ujë dhe përmban një Opera House, një sallë koncertesh dhe një teatër. Kjo ndërtesë është po aq masive dhe intriguese edhe nën sipërfaqen e ujit.

 (Kosova Sot)

3 orë e 5 minuta më parë
18/07/18