Pastrimi radikal i zorrës së trashë dhe i mëlçisë me ndihmën e pangjarit - Shëndetësia - Kosova Sot
Pastrimi radikal i zorrës së trashë dhe i mëlçisë me ndihmën e pangjarit

Pastrimi radikal i zorrës së trashë dhe i mëlçisë me ndihmën e pangjarit

Kujdesi ndaj shëndetit nuk është aspak punë e lehtë, me kalimin e kohës organet dhe funksionimet e trupit ngadalë fillojnë të dështojnë, që ndikojnë në humbjen e shikimit ose bllokimin e zorrës së trashë. Nganjëherë shumë yndyrë grumbullohet në mëlçi dhe mundet të shkaktojë probleme të shumta në shëndetin në përgjithësi. Për fat të mirë, ekziston një problem që i zgjedh të gjitha këto probleme - panxhari.raporton Gazeta Kosova Sot

Panxhari e pastron mëlçinë nga yndyrat, parandalon dështimin e punës së zorrës së trashë, ndihmon edhe në kthimin e shikimit. Kjo perime e kuqe po ashtu përmirëson qarkullimin e gjakut dhe forcon sistemin kardiovaskular, derisa trupit i dhuron shumë energji. Kështu mund ta përgatisni sallatën që mund ta hani çdo ditë:

Përbërësit: 2-3 panxharë, 2 qepë, vaj ulliri, uthull, kripë.

Përgatitja: Qërojeni panxharin dhe e zini në ujin me kripë, më pas e copëtoni në rriska dhe e derdhni në tepsi. Qepën e copëtoni dhe e përzieni me panxhar, shtoni pak vaj ulliri dhe uthull dhe pak kripë. E lini të qëndrojë për një orë. Pastaj e shërbeni. Kjo sallatë e pastron zorrën e trashë dhe mëlçinë, përmirëson edhe shikimin.

(Kosova Sot)

 

6 orë e 2 minuta më parë
19/04/18