Të befasuar? Gjëja e parë që duhet bërë kur të ''digjeni'' nga dielli - Shëndetësia - Kosova Sot
Të befasuar? Gjëja e parë që duhet bërë kur të

Të befasuar? Gjëja e parë që duhet bërë kur të ''digjeni'' nga dielli

A ju ka zënë gjumi ndonjëherë në plazh dhe e keni vërejtur se një pjesë e lëkurës ju është e skuqur, me dhimbje dhe nuk mund ta duroni, transmeton gazeta Kosova Sot.

ÇFARË JU NEVOJITET:

Leckë e pastër prej pambuku, një enë, pak qumësht, disa kubëza akulli

ÇFARË DUHET TË BËNI:

Derdhni pak qumësht në enë, shtoni akullin dhe e lini që lecka të laget me qumështin e ftohtë dhe më pas e vendosni në pjesën e lëkurës ku jeni djegur.

PËRSE NDEZ KJO:

Proteinat nga qumështi ftohin lëkurën dhe ndikojnë të shërohet më shpejt, që dallon nga uji që avullohet në kontakt me sipërfaqen e ngrohtë. 

(Kosova Sot)

19 orë e 0 minuta më parë
18/07/18