description

Aksidentet, 50 të vdekur gjatë tre muajve të parë të këtij viti

Publikuar: E hëne 26 Prill 2010, 13:04 8 Komente

Sipas statistikave të Policisë së Kosovës, bëhet e ditur se sikurse aksidentet fatale, ashtu edhe ato me persona - të lënduar kanë shënuar rritje në këtë tremujor, krahasuar me tremujorin e vitit të kaluar. Zyra për informim e PK-së bën të ditur se përkundër fushatave për vetëdijesimin e qytetarëve në trafik, si nëntëpikëshi, kodi i gjelbër, vizitat e shumta nëpër shkolla, ku janë mbajtur ligjërata dhe shpërndarja e fletushkave me tematikën se si duhet të sillesh në trafik, numri i aksidenteve vazhdon të jetë i lartë.Sipas zyrës për informim të Policisë së Kosovës, fatkeqësisht gjatë muajve janar-shkurt kanë ndodhur 42 aksidente me pasoja fatale, ku humbën jetën 50 persona, aksidente me lëndime 803, kurse me dëme materiale gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 2193 aksidente.

Gjatë vitit 2009 numri i përgjithshëm i aksidenteve ka qenë 19212, ku prej tyre aksidente me pasoja fatale gjatë këtij viti kanë qenë 152, ndërsa numri i personave të vdekur në këto aksidente ka qenë 176 persona. Kurse numri i aksidenteve me lëndime trupore ka qenë 4730 në të cilat aksidente janë lënduar 7984 persona, po ashtu aksidente me dëme materiale gjatë vitit të kaluar kanë qenë 14 330.

Nëse këtyre aksidenteve i bëjmë një krahasim me një vit më parë, del se viti 2008 ka qenë pak më me fat, sepse numri i përgjithshëm i aksidenteve ka qenë 15 939, ku prej tyre me pasoja fatale kanë qenë 118 aksidente me 133 persona të vdekur, me lëndime trupore kanë qenë 3850 aksidente, ku janë lënduar 6427 persona dhe me dëme materiale kanë qenë 11313 aksidente.

 

Printo Dërgo
 • di

Komente


 • rrahimi 09.05.2010 - 11:26

  vetem a ke pare te gjithe munden me marre lejen ate e dine te gjithe eshte mire me pa qfare pasunie kane instruktore e lejeve keta jane be ma te zi se kohen e serbise se pa pare nuk ka shanse me kalue ose duhet me pase intervence se ta humbin veren

 • Lali 09.05.2010 - 1:50

  Jan per dhimbje ata q e jan te pafajshen ne komunikacion e se pe r ata qe kan faj e vdesin sjan per dhimbje e kan lyp e kan gjet ,per lejet q e jepen eshte bsurd i llojit t e vet ata instruktor si din rregullat vet e pe mesojn diken.Ato auto shkolla duhe t mbyll pe r gjysme viti e te futen ne provim s e pari vet nga expert te huaj. . Ne shtetet me nga 20 miljon banor nuk vdesin kaq shum qe kan nga 10 miljon auto mobila e kan rruge te shpejta e te ne me 80 km ne ore qka behet duhet marr masa shteti per ta nal ket absurd te bere nga njerz fshatar nga mentaliteti keta te qmendur duhet ta din s e ngasja e makine s eshte art kulture e jo telefonin ne dor e muziken ne maximum,

 • Dili 04.05.2010 - 20:16

  Me vjen shum keq qe ne nje shtet nuk bajn lgje e rregulla por mendijn vetem qysh me vjedh,e ne i paguajm denimet ne fain e te korruptve..marre merre esht per nje shtet mos me pas rregulla e ligje

 • Drilona 04.05.2010 - 10:33

  E fajsoj edhe policin qe shpesh here i fal prej denimeve te tejkalimit te shpejtesive si dhe hala s' rapotuan per ata qe ben gabime e sjau humben pikt ne leje ose me jau marr krejt . me vjen keq po lejet po blihen me para ligji nuk funksionon shumica kerre fallse , shumica kerre te vjetra e ban kontrollen teknike edhe me pjes te prishta ta regjistron gabim fatal pastaj . Fatkeqsi me kan banor i kosoves

 • shpetimi 02.05.2010 - 23:40

  rrnoft njofsija me merr lejen e tani mos rroft qaj qi e kamarr lejen

 • gjoni 29.04.2010 - 15:56

  O nuk ju duhet fushat te femijet neper shkolla po ne fillim ju duhet fushat te instruktorat dhe mesuesit te autoshkollave,qe e japin lejen pa pas kurrfar njohurie ne komunikacion.Bile sa kam muajt me vrejt me se tepermi femrat e marrin lejen.Po ka qen mir me ba nje statistik policia se sa jan femrat e sa meshkujt shkaktar te incidenteve.

 • gurbetqar 29.04.2010 - 15:52

  me vejn keq per qeta qe kan vdek ne aksidetnt e uroj familjvev ngushllimet te perzemrta por te ne ne kososv spo funksionon krejt me para qysh un prej stuttgarrtit pe dij qe merren lejet me para po pse i shtin vesht ne lesh kta policia kososvare

 • lydva 29.04.2010 - 9:05

  po ku mos me pa aksidente qe shumica pi marrin lejet me pare as nje rregull tekunikacjonit se din

arkivi i lajmeve