description

Merrnin ryshfet për patentë shoferi, 6 veta në pranga

Publikuar: E enjte 19 Maj 2011, 20:44 11 Komente

Prizren - Drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit të enjten ka prangosur 6 persona të dyshuar për kryerje të veprave penale si krim të organizuar, marrje ryshfeti, dhënie ryshfeti, mashtrim, shpërdorim i detyrës zyrtare ose autorizimit dhe përvetësim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare. Arrestimi ka ardhur pas marrjes së informatave se zyrtarët e disa autoshkollave në rajonin e Prizrenit falsifikonin dokumente zyrtare, të cilat shërbejnë për procedurën e pajisjes së kandidatëve me patentë shoferi. Bazuar në faktet e gjetura dhe me urdhër të prokurorit si të dyshuar të përfshirë në këto vepra penale janë arrestuar Pjetër B. (1963), Ruzhdi Th. (1976), Muharrem A. (1974), Ramadan P. (1962), Idriz G. (1962) dhe Jetmir B. (1982). Ata dyshohet se në bashkëveprim me njëri-tjetrin merrnin para të gatshme në shuma të ndryshme deri në 850 euro për një kandidat, për t’i kaluar në testet me shkrim dhe në vozitje për patentë shoferi pa përfillur procedurat zyrtare.

 

Printo Dërgo
 • di

Komente


 • KOMENTI 06.06.2011 - 19:00

  HAJT BRE VLLAZEN E MOTRA FOLNI SA TE DONI SE ATA DALIN SI ARESTOJN SE SI REKLAM JAN ATY SE I LISHOJN SE KAN TE NJOFSHEM ATA JAPIN PARE SE KAN PALU PREJ MAS LUFTES FILL ME KET PUN I KAN SENET DHE PAGUJN E DALIN NE KOSOV VEQ PARE A KI SE KREJT I BON !!!SE ATA QE MARIN PARE SJUKA KALL ZEMRA SI SHUM NENAVE TJERA QE JUKAN MYT THMIT NE NDESHJE PER SHER TE KTYRE KTA DUHET HIQ HIQ SE PAKTU 1 VJET ME I MAJT PA UJ E PA BUK VEQ NE TER SI NENAT E E ATYRE QE KAN VDEK QE SHOJN TER DUNJAN PA FEMIT E TYRE:

 • kosovarja 06.06.2011 - 18:50

  Mir mengjes ashtu esht se shum von ika dal gjumi se shumica e njerzve as qe din te vozitin Automjetin e patent shoferin e kan ne gjep.Keta persona duhen te mbesin te arestuar siq vuajn nenat motrat grat dhe femijet e shum shqiptarve pa bab vlla e bur sepse shum aksidente jan ndodhur ne KS.shum njerz kan humbur jeten ne ndeshje.dhe ashtu esht ne kosov se secila femer ka deshir ta ka patentin por arsya tek,Para.dhe instruktort i kan keq perdor kurse patentin jakan dhen dhe 80% ato femra nuk din te Vozisin Veturen. JU LUMT DHE KTA PERSONA DUHET TE HEKIN SIQ VUAJN SHUM FAMILJE TE SHUM DESHMOREVE: VEQ PERPARA KOSOV JU LUMT !!

 • shaljani 23.05.2011 - 9:50

  ahhhh medet qna gjet me keta njerz

 • babalku 21.05.2011 - 22:10

  e a tash po e dini ket pun p kj ja ka nis meniher pas lufte se p me duket von ju paska dal gjumi se ne ksv 90 perqin i kan lejet fallco te bleme me pare ju pershendes edhe nj ankhuni te hashimi

 • Hasani 21.05.2011 - 21:18

  Hahahaha, a tek tani e paskan kuptuar keta te Drejtorise per krime ekonomike dhe korrupsion se patentshoferi blehet. Kete tani e dijne edhe femijet, se ai kandidat qe nuk dine me vozite dhe nuk done me mesu, i jep 50 euro per test dhe 50 euro per vozitje dhe patentin e ka ne gjep. Vetem shikoni me qfare kerresh voziten keta te Ministrise te Transportit, ku do ne Kosove, qe bejne verifikimin e testeve dhe vozitjes per kandidate. Krejt ky marifet kordinohet nga Autoshkollat tona te licencuara.

 • mentori 21.05.2011 - 17:12

  ka nevoj kreret e shtetit te luftohen e jo njerzit e thjesht se besoj se kta matrapaz kan lidhje me kreret e shtetit dmth me qeverin

 • albani 21.05.2011 - 17:05

  shumica e instruktorve jane me shkolle te mesme edhe ate te kryer privatisht. e kta jane vrases e jo instruktore

 • blbyli 21.05.2011 - 11:51

  ishalla vazhdon ky angazhim per falsifikim dhe ryshfet se edhe ne komunikacion persona te tille nuk din kur kan perparsi kalimi e kur jo dhe bin viktim njerez te sinqert bre zoti mos e lasht pa i marru

 • Tezja 20.05.2011 - 21:42

  O Vallahi ekam dit se ne Rahovec ni grue plak ngat 70teve ekamarr bylum edhe reja e plakes e plaka as zdinme shkru as me lixu po reja asht instruktore eka auto shkollen ne shtepi e plakes se as vet sika 8 vjet shkoll po INSTRUKTORE

 • qollaku 20.05.2011 - 19:43

  Cirkus.Paqarizi i merke ka 1.000 deri 2.000 Euro per nje provim.^ persona nuk kane kurfar lidhje me krimin organizuar dhe jane vetem kalimtar ne kete loje per njefer 800-900 Euro.Polcia e din mir per benden keyesore vetem tutet prej tyre ku jene perfshire dise funkcioner e komunese,policise ,gjykates dhe komp[anive i sigurimit.... populli i dine per personat dhe per krimin e organizuar lidhur jo vetem me veprimet patent shofereve... ku jane ata qe po marrin para per kinse deme prej ndeshjet e komunikacinit lidhur me ekspertar gjyqesore te cilet punojne edhe per gjykata edhe per entin sigurimit per deme imagjinare -formulla 50x50,ku jana ata qe po shesin vertetimet i gjykates falso per vizat qe nuk jane denuar 200-300 Euro,ku jane matrapazat qe po shesin tokat dhe banesat me dok.false..

 • Polici. 20.05.2011 - 9:57

  Vonë është ndermarrë ky operacion nga prokuroriadhe policia, ka qenë e novojshme te veprohet më shpejt. Rezultati i blerjes se patent shoferave nga keta matrapaz po shihet edhe ne aksidentet e trafikut ku gjdo ditë neper rruget e Kosoves po vdesin njerz nga shoferat e rinj qe i kanë blerë patent shoferat. Ky operacion duhet te zgjrohet në tërë Kosoven se ne vendet tjera situata është edhe më tragjike. Ne rrugë hasen edhe njerz qe nuk dijnë ta shkruajn as emrin e vet kurse ata posedojn patent shoferin. Si eshte e mundur ai person ta plotsojë testin për shofer a nuk din te shkruaj fare. Kjo është shumë e qartë.

arkivi i lajmeve