NASA zbulon një Tokë të re, thuhet se atje ka jetë - Auto&Tech - Kosova Sot
NASA zbulon një Tokë të re, thuhet se atje ka jetë

NASA zbulon një Tokë të re, thuhet se atje ka jetë

NASA ka bërë të ditur se përmes teleskopit të hapësirës, astronomët e saj kanë zbuluaj një ‘super-tokë’ të re, me shpresën se atje ka edhe jetë.

Siç bëhet e ditur, planeti i ri i zbuluar është dy herë më i madh se toka dhe është i njour si K2-288Bb.

Nasa thotë se gjendet rreth 226 vite dritë larg, dhe mendohet se është i pasur me gaz njëjtë si Neptuni.

‘Është një zbulim shumë emocionues, sidomos deri u bë e ditur. Planetet e kësaj madhësie janë shumë të rralla’, thuhet në njoftim.

Sidoqoftë, tashmë e disa vite NASA ka provuar të zbulojë planete të reja në të cilat mund të ketë gjallesa. Madje, astronomët e saj janë duke hulumtuar në planetin Mars, pasi që atje kanë gjetur më së shumti fakte se mund të ketë jetë.

(Kosova Sot)

21 orë e 28 minuta më parë
17/01/19