Receta e Cekës: SALCË ME MiSH TË BLUAR OSE PROSHUTË - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës: SALCË ME MiSH TË BLUAR OSE PROSHUTË

Receta e Cekës: SALCË ME MiSH TË BLUAR OSE PROSHUTË

PËRBËRËSIT:

 250 gr. mish të bluar,
 2 qepë,
 2 thelpinjë hudhre,
 3 lugë vaj,
 1 lugë e v. piper i kuq,
 4 lugë salcë domatesh, kripë,
piper,
 1 majë thike sheqer, dhe
 1 lugë fesligjen i tharë.
Fërgohet mishi në yndyrë të nxehtë. Shtohet hudhra dhe qepa në rende. Së bashku fërgohen pak duke i përzier shtohet piperi i kuq, lëngu i domateve, kripa, piperi dhe fesligjeni. Ziejn në zjarrë të ngadalt edhe 15 min. dhe shërbehet e nxehtë me shpageta të nxehta, e sipas dëshirës mbi i hidhet parmezan në rende. 

(Kosova Sot)

3 minuta më parë
21/01/19