Receta e Cekës: SALLATË NGA PATATET - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës: SALLATË NGA PATATET

Receta e Cekës: SALLATË NGA PATATET

PËRBËRËSIT:

• 1 kg patate,
• 1 kokë sallatë e gjelbër,
• 3 vezë,
• 100 gr bizele,
• 2 dcl ajkë të përzier me pak ujë,
• 2-3 lugë majonezë,
• 1 lugë e vogël mustardë,
• lëngu gjysmë limonit.
 

Patatet lahen, të paqëruara zihen në ujë të njelmët. Qërohen dhe priten në copa të vogla. Zihen vezët dhe priten në katrorë të vegjël ose në 8 pjesë. Sallata e gjelbër pritet imët, disa fletë lihen të tëra. Të gjithë përbërësit e prerë bashkohen me ajkë , majonezë, mustardë dhe lëng limoni. Përzihen me kujdesë, vendosen në fletë sallate dhe shërbehen me peshk ose mish të pjekur.

(Kosova Sot)

7 orë e 3 minuta më parë
18/12/18