Ilaçi i fuqishëm 3500 vjet, çaji që shëron më shumë se 14 sëmundje - Shëndetësia - Kosova Sot
Ilaçi i fuqishëm 3500 vjet, çaji që shëron më shumë se 14 sëmundje

Ilaçi i fuqishëm 3500 vjet, çaji që shëron më shumë se 14 sëmundje

Edhe pse fryti i ullinjve është shumë popullor, shumica nuk e dinë se kërcelli i ullirit është shumë shërues, e po ashtu edhe gjethet e ullinjve, pasi përmban përbërës që kanë efekt antibakterial. Me gjethe të ullinjve përmirësohet gjendja shëndetësore e sëmundjeve, si: difteria, i thati në lukth, malaria, arteroskleroza, sindroma e lodhjes kronike, urdhja, hepatiti B, meningjiti, gripi, tuberkulozi, gonorrea, inflamacioni i mushkërive...

PËRBËRËSIT:

15-20 gjethe të thata të ullinjve, 2-3 dl ujë të valuar.

PËRGATITJA:

Gjethet duhet të mblidhen në pranverë dhe të thahen përjashta. Kur të jenë tharë mirë, i lini në kavanoz dhe i ruani në vend të ftohtë. Ju nevojiten 15-20 gjethe për këtë çaj. Gjethet i vendosni në ujë të valuar dhe i zieni për 10 minuta. Kur të janë gati, i nxirrni dhe i lini të ftohet për 15 minuta. Shtoni dhe lëng limoni apo mjaltë. Çajin e konsumoni për disa javë rresht, menjëherë dalloni dobitë. 

(Kosova Sot)

17 orë e 54 minuta më parë
10/12/18