Ilaçi i vjetër 8 shekuj për zemër, parandalon edhe sëmundje të tjera - Shëndetësia - Kosova Sot
Ilaçi i vjetër 8 shekuj për zemër, parandalon edhe sëmundje të tjera

Ilaçi i vjetër 8 shekuj për zemër, parandalon edhe sëmundje të tjera

Një kardiolog i njohur ka zbuluar ilaçin e njohur për zemër, i cili besohet të jetë i vjetër 800 vjet. Pos se mbron zemrën, ky ilaç përgatitet thjesht, derisa është treguar shërues te shumë sëmundje të zemrës. Përdoret kur ndjeni se keni telashe me zemrën, si dështimi, aritmia, e madje edhe te "angina pektoris".

NEVOJITEN: - 1 litër verë e bardhë ose e zezë, vendore, - 2 lugë uthull, - 300 gramë mjaltë, - 10 kërcej majdanoz (pa rrënjë).

PËRGATITJA: Kërcejtë e majdanozit me gjethe i vendosni në enë, dhe aty shtoni një litër të verës së pastër, më pas 2 lugë uthull. E vloni për dhjetë minuta. Në fund shtoni 300 gr mjaltë dhe e lini të zihet edhe për disa minuta. Derisa është e nxehtë, e derdhni në shishe të pastra.

PËRDORIMI: Për çdo ditë e përdorni këtë pije, nga një lugë të supës për parandalimin e dhimbjeve. Për sëmundjet më të rënda, pijen ta përdorni për periudhë më të gjatë kohore.

 

(Kosova Sot)

22 orë e 36 minuta më parë
17/01/19