A E DINI SE KËTO USHQIME DUHET T'I HANI BASHKË? - Shëndetësia - Kosova Sot
A E DINI SE KËTO USHQIME DUHET T

A E DINI SE KËTO USHQIME DUHET T'I HANI BASHKË?

Domatet dhe avokadot Domatet janë të pasura me antioksidues, që pakëson rrezikun nga shfaqja e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Yndyrat nga avokado përmirësojnë efektin e karotenoideve. Flluskat dhe lëngu i portokallit Hulumtimet tregojnë se konsumimi i lëngut të portokallit derisa hani flluskat në mëngjes pastron arteriet dhe parandalon sulmet në zemër. Arsye janë substancat organike që gjenden në të dy artikujt, e që e stabilizojnë nivelin e kolesterolit. Brokoli dhe patatet Studimi i fundit tregon se si ky kombinim është i shkëlqyeshëm për parandalimin e kancerit të prostatës. Boronicat, rrushi, portokajtë dhe mollët Konsumim i më shumë pemëve përnjëherë është shumë i dobishëm për shëndetin sesa kur ta keni konsumuar vetëm një lloj. 

(Kosova Sot)

15 orë e 7 minuta më parë
14/12/18