Përgatiteni çajin kundër qindra sëmundjeve! - Shëndetësia - Kosova Sot
Përgatiteni çajin kundër qindra sëmundjeve!

Përgatiteni çajin kundër qindra sëmundjeve!

Ae keni ditur se gjethet e ullirit fshehin shumë përbërës shërues? Oleuropeina është përbërësi më aktiv në gjethet e ullirit. Përmes gjethes së ullirit përmirësohet gjendja shëndetësore nga shumë sëmundje të shkaktuara nga mikrobet. Gripi, meningjiti, hepatiti B, infeksioni i mushkërive, urdhja, të gjitha këto. Përdorimi i çajit nga gjethet e ullirit ndihmon në shërimin e të gjitha sëmundjeve të cekura më lart, por ka edhe më shumë, si malarien, lodhjen kronike, të thatin në lukth, tuberkulozin, difterinë. Gjethet e ulëriti janë shumë shëruese pasi që posedojnë efekt kundër viruseve, baktereve, parazitëve, kërpudhave. Receta për çaj: Për një gotë çaj prej 2-3 dcl nevojiten 15-20 gjethe të thara të ullirit. Në ujin e vluar hidhni gjethet dhe i vloni edhe për 2-3 minuta. Lini gjethet të qëndrojnë edhe 10 minuta në ujë dhe i nxirrni. Mund ta pini ashtu të ftohtë çajin ose të ngrohtë me mjaltë. Çajin ta pini çdo ditë për ta ndier përmirësimin.

(Kosova Sot)

13 orë e 44 minuta më parë
17/12/18