Të ngopur dhe vitalë! Me këtë dietë kilogramët shkrihen, kurse ju nuk vuani urie - Shëndetësia - Kosova Sot
Të ngopur dhe vitalë! Me këtë dietë kilogramët shkrihen, kurse ju nuk vuani urie

Të ngopur dhe vitalë! Me këtë dietë kilogramët shkrihen, kurse ju nuk vuani urie

Kjo dietë ju ndihmon që të shkrini kilogramët shtesë për afat rekord - pa vuajtur urie

DITA E PARË: Kafjalli: 2 gota lëng portokalli dhe tri lugë muesli të zier. Zamra e paradites: Jogurt me përqindje të yndyrës (2 dl). Dreka: 180 gr peshk me 15 gr fasule të gjelbër dhe shtoni 20 gr bukë ët freskët. Zamra e pasdites: Hani një mollë Darka: 80 gr makarona të ziera me salcë domatesh (50 gr) ose vezë të zier.

DITA E DYTË: Kafjalli: 1 gotë lëng boronice dhe një rriskë bukë integrale. Zamra e paradites: 1 dardhë. Dreka: Sallatë me dy domate, 100 gr lakër, një lugë bizele. Erëzoni me vaj dhe shtoni një pjesë bukë me djathë (20 gr). Zamra e pasdites: Jogurt (2 dl). Darka: 80 gr spageta me perime të freskëta.

DITA E TRETË: Kafjalli: Jogurt (2 dl) me një rriskë bukë të zezë. Zamra e paradites: 2 deri tre kivi. Dreka: 200 gr peshk të pjekur deti me perime të ziera. Zamra e pasdites: Koktej me qumësht dhe pemë. Darka: 70 gr oriz me 100 gr perime të gjelbra.

DITA E KATËRT: Kafjalli: Çaj bimor, bukë të thekur dhe mollë. Zamra e paradites: Jogurt (2 dl). Dreka: 100 gr karkaleca ose fruta tjerë të malit, 200 gr karota të ziera dhe fasule të gjelbër (50 gr). Zamra e pasdites: 1 mollë. Darka: 50 gr makarona me perime dhe 40 gr djathë.

DITA E PESTË: Kafjalli: 1 gotë qumësht të skremuar me tri lugë hikërror. Zamra e paradites: 1 dardhë. Dreka: 150 gr sallatë të gjelbër me vezë të ziera dhe një rriskë bukë, gjysmë molle dhe 5 arra. Zamra e pasdites: Jogurt (2 dl) Darka: Kallamar të zier (ose biftek), 50 gr oriz, shtoni 150 gr karota të freskëta dhe 40 gr djathë.

DITA E GJASHTË: Kafjalli: Karotë të shtypur dhe një gotë hirrë me disa keksë. Zamra e paradites: Koktej me qumësht dhe pemë. Dreka: 150 gr mish të bardhë të pjekur pule dhe sallatë me domate. Zamra e pasdite: Jogurt me përqindje të ultë të yndyrës (2 dl). Darka: 50 gr oriz të zier me 50 gr kërpudha.

DITA E SHTATË: Kafjalli: 1 portokall, një gotë çaj pemësh dhe dy keksë. Zamra e paradites: Djathë të freskët. Dreka: Supë me perime. Zamra e pasdites: Lëng karote dhe limoni. Darka: 60 gr oriz të zier, vezë të përzhitur dhe 100 gr lakër jeshile ose spinaq me një rrasikë bukë të zezë.

 

(Kosova Sot)

21 orë e 14 minuta më parë
21/01/19