E prekshme: Dayers, tetë vjeç, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të jetës në strehimore, ngazëllehet kur...(Foto/Video) - TV - Kosova Sot
 E prekshme: Dayers, tetë vjeç, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të jetës në strehimore, ngazëllehet kur...(Foto/Video)

E prekshme: Dayers, tetë vjeç, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të jetës në strehimore, ngazëllehet kur...(Foto/Video)

Një djalë tetë vjeçar dhe nëna e tij, të pastrehë, më në fund morën strehim shtetëror në Michigan, kështu që gjithçka që donte për Krishtlindje ishte shtrati i tij.

Daeyrs dhe nëna e tij Dionna, nga Detroiti, kaloi pjesën më të madhe të jetës në strehimore, pasi infermierja e trajnuar humbi punën dhe më pas shtëpinë e tyre.

Pasi ata u zhvendosën në banesën e shtetit, ata kishin vetëm një dyshek dhe dy karrige. Daeyrs po flinte në batanije, në dysheme.

Image

Një punonjës social që merret me rastin e familjes arriti tek Humble Design, i cili mobiloi plotësisht të gjithë shtëpinë dhe e befasoi djalin, i cili e quan veten "njeriu i shtëpisë", në fund të videos, me një dhomë të mobiluar plotësisht.

Djali i befasuar shpërthen në lot e lehtësim në krahët e nënës së tij, pasi ai është shfaqur në dhomën e tij, i kompletuar me krevat, karrige, jastëkë, lodra dhe një set arti që ai dëshironte gjithashtu.

Image

Videoja emocionale e xhiruar më 20 dhjetor tregon se çifti i parë ka hyrë në vendbanimin e tyre të mobiluar tani, duke u frikësuar në dekor dhe duke sjellë në dritë mirënjohjen e tyre të qartë për bazat që njerëzit shpesh e marrin si të mirëqenë.

Ndërsa Daeyrs merr duart larg syve të tij kur tregohet në dhomën e tij të zbukuruar bukur, djali buzëqesh para se të shpërthejë në lot ndërsa sheh shtratin e tij të parë, i cili është i rrethuar nga një shoqërim i karrigeve, jastëkave, lodrave dhe një set arti që ata gjithashtu dëshiruan, transmeton gazeta "Kosova Sot Online.

Themeluesi i organizatës bamirëse, Treger Strasberg i Humble Design, i cili mbikqyr rinovimin e ëndrrave të Daeyrs, tha: "Ata që u  futën në këtë shtëpi, më parë flinin në dysheme."

Image
Image

"Na u referohemi Daeyrs dhe nënës së tij nga një punonjës social, dhe rendi ynë i parë i biznesit ishte të pyesim ata saktësisht se çfarë do të dëshironin në shtëpinë e tyre për ta bërë atë të ndihej si një shtëpi.

"Duke parë sa kishte një shtrat dhe dhomën e tij për Daeyrs, me të vërtetë më bëri të kuptoj se çfarë është e rëndësishme në jetë dhe mirënjohës për gjithçka që kam.

"Ai ishte shumë i emocionuar që të ketë dhomën e tij, por edhe aq të tronditur nga ajo që kjo me të vërtetë do të thotë për të, pasi ai ka kaluar - të ketë një vend për të qëndruar dhe të jetë thjesht një fëmijë normal pa shqetësime, përcjell "Kosova Sot Online".

Image
Image
Image

'Ne e mobiluam dhe e zbukurojmë shtëpinë nga maja në fund me mobilje të dhuruara dhe mallra nga depoja jonë,  nga perde në dritare deri tek pajisjet e kuzhinës, ne mbulojmë çdo detaj.

'Tani Daeyrs dhe Dionna kanë një vend që ata mund të vërtetë telefonojnë në shtëpi dhe çdo gjë mund të ngjitet nga këtu.

'Duke parë ndikimin që një shtëpi e qëndrueshme ka në një familje ka ndryshuar jetën. Me çdo shtëpi që bëjmë ne mësojmë një histori të re shprese dhe triumfuese, transmeton "Kosova Sot Online".

'Në vitin 2017, ne kemi ndihmuar 169 familje që kalojnë nga strehëzat e pastrehë dhe abuzime.

"Ne vetëm duam t'i mbyllim krahët përreth familjes që na nevojitet dhe qëllimi ynë është që të sigurojmë që asnjë fëmijë nuk duhet të fle në dysheme".

 

 

(Kosova Sot)

 

17 orë e 13 minuta më parë
10/12/18