Për miliona evropianë, lufta nuk mbaroi në vitin 1918 - Opinione - Kosova Sot
Për miliona evropianë, lufta nuk mbaroi në vitin 1918

Për miliona evropianë, lufta nuk mbaroi në vitin 1918

Shkruan: Natalie Nougayrede

Sot, nacionalistët dhe populistët në Budapest dhe Varshavë lulëzojnë në konceptin se lindorët nuk trajtohen si plotësisht të barabartë. Për të qenë të sigurt, udhëheqësit politikë mund të manipulojnë historinë. Por a janë evropianët perëndimorë të gjithë ata që janë të interesuar dhe të ditur për atë që kanë përjetuar lindorët dhe si mund të ndikojë kjo në kuptimin e njerëzve sot në Evropë? E mmanuel Macron është në një udhëtim gjashtëditor në vendet e luftimeve të Francës gjatë Luftës së parë botërore, për të përkujtuar qindvjeçarin e armëpushimit. Kushdo që ka qëndruar në vendet ku shpërtheu gjaku midis viteve 1914-18 do ta dijë se kjo mund të jetë një vizitë emocionale. Fushat dhe pyjet ende mbajnë plagët: brazdat e gjata të formuara nga eshtrat e llogoreve; një krater i gjerë 90 metra i mbetur nga shpërthimi i një miniere; ose muzeu i luftës në Peronne, në Somme, me koleksionin e tij të fotografive të "gueules cassees" ("fytyrave të thyera", ushtarëve të shpërfytyruar). Macron është sigurisht gjithashtu në një fushatë për zgjedhjet parlamentare të vitit të ardhshëm, por interesi i tij në histori është vështirë të vihet në pyetje. Ai gjithashtu shfrytëzoi përkujtimet e njëqindvjeçarit si një mundësi për të shfaqur shijen e veçantë të Francës për samite diplomatike. Të dielën ai do të presë dhjetëra krerë shtetesh në një "Forum Paqeje" në Paris. Kjo përbën një përqafim global - edhe pse franko-centrik - të rëndësisë së vitit 1918, por kujtimet e Evropës Lindore vështirë se paraqiten. Kjo "njollë e verbër" në përkujtimin e vitit 1918, në vend që të nxisë unitetin evropian, në fakt mund t'i komplikojë gjërat. Gjesti evropian Njëqind vjet më vonë, si sillen evropianët në lidhje me vitin 1918? Britanikët dhe francezët i qasen kësaj periudhe në të njëjtën mënyrë: ajo shënoi fundin e një masakrimi që është akoma i gjallë në tregimet familjare të bartura brez pas brezi. Duke nderuar miliona njerëz që humbën dhe duke kujtuar mësimet e nxjerra, komemoracionet me të vërtetë duken të logjikshme. Në të kundërtën, në kujtesën kolektive gjermane, lufta e parë botërore karakterizohet shumë më pak - ndoshta për shkak të humbjes ushtarake dhe fatit të rreptë të Republikës së Weimarit, por edhe për shkak se ajo në masë të madhe është lënë në hije nga Lufta e dytë botërore. Kjo nuk do të thotë se gjermanët janë indiferentë ndaj saj. Kujtoni pamjet ikonike të vitit 1984, të François Mitterrand dhe Helmut Kohl që shtrëngojnë duart në Verdun. Muajin e kaluar në Berlin, në periferi të një konference mbi Luftën e Parë Botërore, një diplomate gjermane në të 50-tat, më tregoi një histori personale prekëse. Unë vërejta një gjerdan të bukur që ajo kishte vënë. Ajo tha se qaforja i ishte dhuruar asaj nga një grua e vjetër franceze që kishte humbur dy vëllezërit e saj në luftën e 1914-18. Për dekada të tëra kjo gjyshe franceze kishte refuzuar të fliste as t'i afrohej ndonjë gjermani, madje duke refuzuar edhe studenten e re të bursës nga Boni e cila vizitoi rregullisht familjen e saj. Megjithatë, vite më vonë ajo shkroi në vullnetin e saj se gjerdani i saj i preferuar duhet t'i jepet asaj studenteje gjermane, si një shenjë pajtimi. Diplomatja gjermane ishte ajo studente e re. Ndërsa përfundoi tregimin, ajo shtoi butësisht: "Kur të vdes, gjerdanin do t'ia jap mbesës së asaj gruaje, në Francë". Përkujtimi mund të jetë një gjë shumë personale. Kur u transferova në Londër nga Franca disa vjet më parë, fillova të veshja simbolin e lulekuqes kur afrohej Dita e Armëpushimit - jo vetëm si një nder për të rënët, por edhe si një gjest evropian. Megjithatë, e gjithë kjo mbetet shumë e përqendruar në Evropën "perëndimore". Ende nuk arrijmë të pranojmë se në pjesët e tjera të kontinentit, viti 1918 ka një kuptim tjetër nga ai që ia japin francezët ose britanikët. Restaurimi i kombësisë Viti 1918, si data e mbarimit të konfliktit, vlen vetëm për pjesën perëndimore. Në lindje të Evropës, shkatërrimi i perandorive, revolucioni rus, lufta civile dhe lufta për të vendosur kufijtë e shteteve të sapokrijuara, nënkuptonte që dhuna e armatosur vazhdoi duke lënë plagë të thella. Në shumë mënyra që vendosën skenën për autokracitë e viteve 1930 dhe gjakderdhjen e mëtejshme. Lufta polako-sovjetike zgjati deri në vitin 1921. Konflikti mes të kuqve dhe të bardhëve në ish-Rusinë cariste (që përfshinte shumicën e Ukrainës së sotme, Bjellorusinë, Moldavinë dhe rajonin baltik) vazhdoi deri në vitin 1923. Kishte gjithashtu luftime midis polakëve dhe ukrainasve dhe polakëve dhe lituanezëve dhe masakrat e kryera kundër hebrenjve. Lufta greko-turke 1919-1922 çoi në masakra të tmerrshme, dhe një shkëmbim të detyruar të popullsive që zhvendosën 1.6 milion njerëz. Kjo datë gjithashtu nënkupton diçka krejtësisht të ndryshme për shumë lindorë. Për polakët, çekët, sllovakët, estonezët, letonezët dhe lituanezët, viti 1918 përfaqësonin ardhjen e shtetësisë, ose restaurimin e kombësisë. (Edhe ukrainasit e përjetuan këtë, edhe pse shkurt). Polonia rishfaqet në hartë pas 120 vjetësh, pasi që ishte përpirë nga perandoritë. Në Varshavë këtë javë, 11 nëntori do të shënojë njëqindvjetorin e "Ditës së Pavarësisë", dhe ka të ngjarë të përfshijë demonstrime të ultra-nacionalizmit. Për hungarezët, fundi i luftës është sinonim i traktatit të Trianonit, me të cilin vendi ka humbur dy të tretat e territorit të tij dhe më shumë se gjysmën e popullsisë. Ka të bëjë me humbjen dhe poshtërimin - një kokëdhembje thellësisht të ndjeshme historike me të cilën Viktor Orban luan cinikisht kur përpiqet ta paraqes vendin e tij si një "viktimë" të Bashkimit Evropian. Pse përkujtohet veçanërisht kjo çështje tani? Për një gjë, duket e çuditshme për të përkujtuar vitin 1918 sikur Evropa të ishte ende e ndarë në dysh, ashtu siç ishte gjatë luftës së ftohtë - me disa kujtime kolektive të shtyra mënjanë, të ngrira pas perdes së hekurt. Sot, nacionalistët dhe populistët në Budapest dhe Varshavë lulëzojnë në konceptin se lindorët nuk trajtohen si plotësisht të barabartë. Për të qenë të sigurt, udhëheqësit politikë mund të manipulojnë historinë. Por a janë evropianët perëndimorë të gjithë ata që janë të interesuar dhe të ditur për atë që kanë përjetuar lindorët dhe si mund të ndikojë kjo në kuptimin e njerëzve sot në Evropë? Markus Meckel, një ish-disident i Gjermanisë Lindore, i cili flet publikisht për nevojën për të ndarë përvojat lindore-perëndimore, më tha këtë: "Kujtimet e Luftës së Parë Botërore dhe pasojat e saj janë shumë të ndryshme. Këto kujtime edhe sot e kësaj dite ngrehin sfida të rëndësishme". Çështja nuk është se duhet të imagjinohet një narrativë e unifikuar, thotë ai. Përkundrazi, do të fitojmë të gjithë nga vetëdija më e mirë e mozaikut të kujtimeve evropiane të vitit 1918. Evropa në të cilën jetojmë sot ende i ka rrënjët e saj në të kaluarë.

(Kosova Sot)

7 orë e 2 minuta më parë
17/01/19